13 - Laikas istorijai: vienišumas, fizinė sveikata ir sportavimas | Story Time: Loneliness, Physical Health and Exercising
Istorija apie sporto išgelbėjimą. Vienišumo įtaka širdžiai, kūnui ir stresui bei sporto gydomoji galia. | My story about sports. Loneliness influence on heart, body and stress and how sports help out.
Istorijos laikas
Vaizdo šaltinis: Midjourney
Sportas mane išgelbėjo nuo savižudybės, bet. Jei įdomu kaip - tai detaliau galite pasiskaityti mano antrame žiniatinklio įraše. Tačiau. Atsiprašau, kad ilgiau nei mėnesį nerašiau, bet buvau užsikuitęs darbais. Gavau įkvėpimą ir šiandien rašau tau apie geriausią mano rastą būdą kovoti su vienišumu. Gal jis ir tau padės. Tai fizinis aktyvumas. Jei perskaitysi iki galo atskleisiu savo paslaptį ir kas nebūnant aktyviam, bet padėjo kovoti su juo, kai turėjau viršsvorį ir davė prado gerai savijautai. Taigi, pasiimk kavos ir pradedam. Sportas, ar ne? Žinok, tau nereikia sportuoti, kad žvėriškai pavargtum. Tai gerai. Bet. Užtenka ir tiesiog fizinio aktyvumo. Išeiti kasdien pasivaikščioti. Padeda. Tik labai svarbu, kad tai taptų kaip rūtina kaip kad dantų valymasis kasdien. Kodėl tai sakau? Nes. Nuo grįžimo į Lietuvą, kai aš jaučiausi ypač blogai ir niekas nepadėdavo - išėjimas, prabėgimas, kilnojimas svorių, turnikas, irklavimas ar krepšinis - man vis dar padeda atitrūkti nuo egzistencinių, depresijos ir galiausiai vienišumo minčių, nes kai sportuoju - galva tuščia. Susikoncentruoju į veiklą ir mėgaujuosi tuo. Klausau muzikos, kilnoju svarmenis, irkluoju ar darau atsispaudimus ir mano galva išsivalo. Visos tos mintys apie kurias galvoji, kai esi vienišas - dingsta. Tai tarsi meditacija - tik, manau, geriau. Kodėl? Panagrinėkime sporto gėrį vienišumui pabalnoti ir prieš tai atpažinkime tris vienišumo pasekmes, kurios sukelia širdies problemas, sutrikusią imuninę sistemą, padidėjusį streso lygį ir kaip fizinis aktyvumas bei sortavimas padeda kovoti su šiomis problemomis.
Vienišumas: širdies sveikata
Vienišumas reiškia ne tik to jausmą; tai taip pat gali paveikti mūsų širdį. Kai kurie gydytojai ir mokslininkai nustatė, kad kai žmonės ilgą laiką jaučiasi vieniši, jiems yra didesnė tikimybė susirgti širdies ligomis, tokiomis kaip aukštas kraujospūdis ar net širdies priepuolis bei insultas.
Pavyzdžiui, viena ekspertų grupė nustatė, kad blogai miegant, o tai gali nutikti, kai esame vieniši, gali sukilti širdies problemų. [1] Beje aukštas kraujospūdis yra didelė priežastis, kodėl žmonės gali susirgti širdies ligomis, o dėl vienišumo kraujospūdis padidėja. [2]
Be to, tiriant diabetu sergančius žmones, kurie jau turi didesnę širdies problemų tikimybę, iš tų, kurie jaučiasi mažiau vieniši, turėjo mažesnę tikimybę susirgti širdies ligomis. [3] Tai parodė, kad jaustis reikalingu yra naudinga mūsų širdžiai.
Galiausiai, yra išsami analizė, kurioje kalbama apie tai, kaip dėl inkstų problemos gali padidėti širdies ligų tikimybė. Tai svarbu dėl to, nes kartais, kai žmonės yra vieniši, jie gali nesirūpinti savimi, todėl gali kilti inkstų ir po to širdies problemų. [4]
Taigi, ilgą laiką jaustis vienišu kenkia ne tik nuotaikai; tai taip pat gali pakenkti širdžiai.
Imuninės sistema: vienas lauke
Jūsų kūnas turi gynėjų komandą, vadinamą imunine sistema. Tai tarsi mūsų asmeninė armija, kovojanti su mikrobais ir ligomis. Tačiau kai jaučiamės vieniši ilgą laiką, mūsų kariuomenė pavargsta ir taip pat nekovoja. Galime susirgti greičiau arba užtrukti ilgiau, kol pasijausime geriau.
Mokslininkai ir medikai nustatė, kad kai žmonės jaučiasi vieniši, jų kūno gynėjai gali nusilpti. Pavyzdžiui, kalbant apie mūsų socialinę aplinką, pavyzdžiui, jautimąsis vienišu neturint su kuo pakalbėti, gali pakeisti mūsų imuninės sistemos veiklą. [5] Dėl streso taip pat gali susilpnėti imuninė sistema, todėl lengviau užsikrėsti virusais. [6]
Kai mūsų imuninė sistema neveikia gerai, tai tarsi silpna armija. Ji taip pat negali mūsų apsaugoti, todėl galime lengviau užsikrėsti infekcijomis ar ligomis.
Streso ir hormonų disbalansas
Kai ilgą laiką jaučiamės vieniši, mūsų kūnas visada nerimauja ir patiria stresą. Šis stresas yra ne tik mūsų galvoje; tai tarsi audra mūsų kūne. Ši audra gali sujaukti cheminių medžiagų ir hormonų, kurie palaiko mus sveikus, pusiausvyrą. Medikai nustatė, kad toks vienišumo stresas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip per didelis svoris (nutukimas), cukraus problemos (2 tipo diabetas) ar kaip mūsų kūnas dirba (hormonų disbalansas).
Pavyzdžiui, stresas ir problemos, tokios kaip cukraus problemos ir per didelis svoris, yra susiję ir tampa vis dažnesni. [7] Net blogai išsimiegojus, o tai gali nutikti, kai jaučiamės įsitempę, gali padidinti mūsų svorį bei sukelti cukraus problemų. [8] Ir dar: dėl streso mūsų kūnas, kontroliuojantis cukrų, labai sensta ir pavargsta, padidndamas riziką sukelti mums 2 tipo diabetą. [9]
Taigi, kai ilgą laiką esame vieniši ir stresuojame, atrodo, kad mūsų kūno pusiausvyra yra sutrikusi ir tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Ciklo nutraukimas: efektyviausia vienišumo mažinimo strategija
Vaizdo šaltinis: Midjourney
Jaustis vienišam reiškia ne tik būti vienam; tai gali, kaip supratote, rimtai pakenkti ir mūsų sveikatai. Vienišumas gali pakenkti širdžiai, todėl mums gali padidėti kraujospūdis ar net susirgti širdies ligomis, kaip širdies priepuolis ar insultas. Tai taip pat gali susilpninti mūsų organizmo gynėjus, imuninę sistemą, todėl galime lengvai susirgti. Be to, ilgą laiką būdami vieniši galime patirti stresą ir gauti didelių sveikatos problemų, tokių kaip per didelis svoris, cukraus kiekis, pvz., 2 tipo diabetas, ir sutrikdyti mūsų organizmo hormonų pusiausvyrą.
Bet yra gerų naujienų! Užsiimti fizine veikla yra vienas geriausių būdų kovoti su vienišumu ir jo neigiamu poveikiu sveikatai. Judindami savo kūną, sportuodami, bėgiodami, irkluodami, žaisdami komandinį sportą ar tiesiog kasdien vaikščiodami, darome daugiau nei tik geriname savo fizinę sveikatą. Ši veikla mūsų smegenyse išskiria chemines medžiagas, tokias kaip endorfinai ir serotoninas, kurie yra natūralūs nuotaikos kėlikliai. Jie leidžia jaustis laimingesniems ir labiau atsipalaidavusiems ir, padeda atstumti vienišumą.
Dalyvavimas komandinėse sporto šakose ar grupinėse treniruotėse suteikia priklausymo jausmą. Buvimas komandos dalimi kartu sukuria draugiškumo ir bendruomeniškumo kibirkštį, leidžia jaustis susijusiems vienas su kitu. Netgi individuali veikla, tokia kaip vaikščiojimas, gali būti socialinė, jei prisijungiame prie klubo, grupės ar einame su bičiuliu ir kalbamės.
Ir štai patarimas tiems, kuriems gali nepatikti sportavimas! Kasdien maudantis po šaltu dušu gali turėti tokį patį poveikį kaip ir atliekant pratimus ar vaikštant. Šaltas dušas gali pagyvinti mūsų kūną, padidinti mūsų budrumą ir pagerinti nuotaiką ir ne tik padaryti mus laimingus. Šalto vandens šokas skatina mūsų kūną giliau kvėpuoti, sumažina iškvepiamo oro kiekį ir padeda susikaupti. Galutinis teigiamas šalto dušo poveikis yra tas, kad jis skatina ir kraujotaką bei pagerina imuninės sistemos atsaką, kas padeda jaustis tvirtesniems, sveikesniems ir ne tokiems vienišiems.
Fizinė veikla ir šaltas dušas kovojant su vienišumu suteikia dvejopą pliusą. Jie pagerina mūsų fizinę sveikatą, teikdami ir psichologinę bei emocinę naudą. Jie taip pat gali padėti nutraukti vienišumo ciklą, pagerindami mūsų nuotaiką, sujungdami mus su kitais ir suteikdami priklausymo jausmą. Taigi, susiraskite Jums patinkančią fizinę veiklą ar išbandykite šaltą dušą/vonią ir pradėkite gyventi laimingesnį, sveikesnį gyvenimą išėję iš vienišumo gniaužtų.
Story Time
Image Source: Midjourney
Sports saved me from suicide; if you're wondering how, you can read more about it in my second blog post. Pardon that I did not write for longer than a month, but had an enormous load of work. However, I got inspired, and today, I write about the best way that I found to fight loneliness. Maybe it will help you too. It is the physical activity. But. If you read all the way through, I'll reveal my secret to fighting it while not being active throughout part of my life. It helped me fight it when I was obese, and I started feeling good each day, irrespective of how I looked. So, grab a coffee and let's get started. Sports. You know, you don't need to do sports to get really tired. It's good. But. Just physical activity is enough. Going for a walk every day - helps. It is only essential that it becomes a routine like brushing your teeth daily. Why am I saying this? Because. Since returning to Lithuania, when I felt particularly down, and nothing helped - going out for a walk, running, doing weights or barbell, rowing or basketball - helps me to this day to still get away from all the existential thoughts, depression and loneliness, because when I do sports - I do not think about anything apart doing it. I am listening to music. I lift weights, row or do push-ups, and my head clears. All those thoughts that you think about when you are alone disappear. It's like meditation - only better, I think. Why? Let's dive into three criteria loneliness causes on heart health, the immune system and stress level and how being active helps fight them all.
The Heart of Loneliness: Heart Health
Loneliness isn't just about feeling alone; it can also affect your heart. Doctors and scientists have found that when people feel very lonely for a long time, they might have a higher chance of getting heart diseases, like high blood pressure or even a heart attack or stroke.
For example, not sleeping well, which can happen when you're lonely, might make it more likely for you to have heart problems.1 While having high blood pressure is a big reason why people might get heart disease, feeling lonely can make your blood pressure go up.2
Also, of people with diabetes who already have a higher chance of heart problems, the ones who felt less lonely had a lower chance of getting heart disease.3 This shows that feeling connected can benefit your heart.
Lastly, a problem with your kidneys can make it more likely for you to have heart disease. This is important because sometimes, when we are lonely, we might not take care of ourselves, leading to other health problems like kidney disease.4
So, feeling lonely for a long time isn't just bad for our mood; it can also be bad for our heart.
Immune System Response: Fighting Alone
Your body has a team of defenders called the immune system. It's like your army fighting off germs and sickness. But when you feel lonely for a long time, your army gets tired and doesn't fight either. You might get sick more quickly or take longer to feel better.
Scientists and Medics have found that when people feel lonely, their body's defenders weaken. For example, our social environment, like feeling lonely when not having anyone to talk to, can change how well our immune system works.5 Also, stress and loneliness could make our immune system weaker, making it easier for us to catch viruses.6
It's like having a weak army when our immune system isn't working well. It can't protect you as well, so you might get infections or diseases more easily.
Stress and Hormonal Imbalance
When you feel lonely for a long time, your body is also always worried and stressed. This stress isn't just in your head; it's like a storm inside your body. This storm can mess up the balance of chemicals and hormones that keep you healthy. Experts have found that this kind of stress from loneliness can lead to significant health problems like getting too heavy (obesity), sugar problems (type 2 diabetes), and other issues with how your body works (hormonal disorders).
For example, stress and problems like sugar problems and getting too heavy are all connected and are becoming more common.7 Not sleeping well, which can happen when we’re stressed, can make us more likely to get too heavy and have sugar problems.8 And stress can also make parts of our body that control sugar get old and tired, leading to sugar problems.9
So, when you're lonely and stressed for a long time, it's like your body's balance is off as well, and this can lead to serious health issues.
Breaking the Cycle: Most Beneficial Strategy for Mitigating the Physical Impacts of Loneliness
Image Source: Midjourney
Feeling lonely isn't just about being alone; it can seriously affect our health. Loneliness can hurt your heart, making you more likely to have high blood pressure or even heart diseases like a heart attack or stroke. It can also weaken our body's defenders the immune system, making us more likely to get sick. Plus, being lonely for a long time can stress us out, leading to enormous health problems like getting too heavy, having sugar problems like type 2 diabetes, and messing up the balance of our body's hormones.
But there's good news! Engaging in physical activities is a powerful way to combat loneliness and its adverse effects on health. You're doing more than improving your physical health when you move your body, whether through exercising, running, rowing, playing team sports, or simply taking a daily walk. These activities release chemicals in our brain, like endorphins and serotonin, which are natural mood lifters. They make us feel happier and more relaxed, helping to push away feelings of loneliness.
Participating in team sports or group exercises can provide a sense of belonging and community as well. Being part of a team creates a sense of camaraderie and support, making us feel connected to others. Even individual activities like running or walking can be social if you join a club or community or go with someone and talk. These social connections could also help break the cycle of loneliness.
And here’s a tip for those who might not enjoy traditional exercise! Taking a cold shower daily can have the same effects as doing exercises. Cold showers can invigorate your body, increase your alertness, release endorphins and boost your mood, making you happy as well. The shock of cold water stimulates your body to take deeper breaths, reducing the air you exhale and helping you concentrate and be happy. The final positive effect of cold showers is that they promote blood circulation and improve the immune system, helping you feel more robust, healthier and not lonely.
In summary, physical activities and cold showers offer a dual benefit for fighting loneliness. They improve our physical health while also providing psychological and emotional benefits. They can help break the cycle of loneliness by enhancing our mood, connecting us with others, and giving us a sense of achievement and purpose. So, find a physical activity you enjoy or try a cold shower and start moving your way to a happier, healthier life from a loneliness grip.
Šaltiniai | Sources
Vaizdo šaltinis: Midjourney | Image Source: Midjourney
Somers, V., White, D., Amin, R., et al. (2008). Sleep apnea and cardiovascular disease: an American Heart Association/American College of Cardiology Foundation Scientific Statement. Read more.
Wang, X., Ma, H., Li, X., et al. (2023). Abstract P523: Joint Improvement Scale of Loneliness and Traditional Risk Factor Control, and Incident Cardiovascular Disease in Diabetes Patients. Read more.
Sarnak, M., Levey, A., Schoolwerth, A., et al. (2003). Kidney disease as a risk factor for development of cardiovascular disease. Read more.
Garrido, A., Martínez de Toda, I., Díaz del Cerro, E., et al. (2022). Social environment as a modulator of immunosenescence. Read more.
Khalil, A., Nasr, R., Enar, R. (Date not provided). Relationship between stress, immune system, and pandemics of coronaviruses' covid19: Updates narrative review. Read more.
Dunaieva, I., & Bilovol, O. (2023). Dependence of Cardiotrophin-1 on Biochemical and Hormonal Factors in Patients with Comorbid Pathology: Arterial Hypertension, Diabetes Mellitus Type 2 and Obesity. Read more.